12. juuni 2025 kohtumäärusega täpsustas Riigikohus sisuliselt 31. märtsi 2025 otsust, kus selgitati rahapesu kahtlusega vara riigistamise võimalusi, ilma et kriminaalmenetluses oleks kedagi rahapesus süüdi tunnistatud.
Oma märtsikuises otsuses nentis kolleegium, et kehtivas seaduses on halduskonfiskeerimise lubatavuse osas puudujääke, mille lahendamine on seadusandja ülesanne. Sellele vaatamata luges Riigikohus 12. juuni 2025 lahendiga täidetuks antud asjas kõik vajalikud eeldused kehtiva seaduse mõistes, mis võimaldasid rahapesu kahtlusega vara kandmist riigi tuludesse. Riigikohus tõi välja, et juhtudel, kus vara tegelikku kasusaajat ei ole õnnestunud kindlaks teha ning puudutatud isik on tõenäoliselt variisik, on halduskonfiskeerimine lubatav, kui täidetud on ka kõik teised konfiskeerimise lubatavuse eeldused.
„See annab selge sõnumi kurjategijatele, et Eestis on kahtlast päritolu vahendite halduskonfiskeerimine võimalik ning Eestit ei tasu rahapesuks ära kasutada,“ ütles Rahapesu Andmebüroo juht Matis Mäeker.
Riigikohtu 12. juuni 2025 otsusega saab tutvuda: https://www.riigikohus.ee/et/lahendid/?asjaNr=3-24-1840/26